Saç ekimi uygulamaları günümüzde oldukça başarılı sonuçlar elde edilen ve giderek daha fazla insan tarafından tercih edilen uygulamalardır. Saç ekimi gelişen teknoloji sayesinde konforlu uygulamaların arttığı işlemlerle birlikte


Saç Ekim Süreçleri

Saç Ekimi Öncesi

Saç ekimi uygulamaları günümüzde oldukça başarılı sonuçlar elde edilen ve giderek daha fazla insan tarafından tercih edilen uygulamalardır. Saç ekimi gelişen teknoloji sayesinde konforlu uygulamaların arttığı işlemlerle birlikte, öncesi ve sonrası süreçler açısından da kolay tedaviler arasında yer alır.

Saç ekimi uygulamaları sayesinde, saç kaybının yaşandığı bölgelerde doğal görünümlü yeni saçlar elde edilebilmektedir. Saç ekimi uygulamaları bütünsel bir süreç olarak görülür ve saç ekimi öncesi bunların içinde oldukça önem taşır. Saç ekimi öncesi sürecin ilk adımı değerlendirme olarak gösterilebilir. Değerlendirme süreci başarılı operasyonlar için önemli bir adımdır. Çünkü bu değerlendirme süreci, saç ekimi yol haritasının çıkarıldığı ve temelinin oluşturulduğu süreçtir. Değerlendirme süreci hasta ve uzman arasında yapılan ilk görüşme ve muayene ile başlamaktadır. Bu ilk görüşmede hastanın beklentileri, şikayetleri, sağlık durumu, saç ve cilt yapısı gibi bilgiler toplanır. Aynı zamanda uzman olan kişi hastayı saç ekimi öncesi ve sonrası süreçleri hakkında bilgilendirir. Bu görüşmenin ardından tedavi olacak kişiye özel olarak bir tedavi haritası çıkarılır ve sürecin planlaması yapılır. Bu süreçte hastadan beklentilerini ve memnuniyetsizliklerini açık ve net bir şekilde dile getirmesi beklenir.
Saç ekimi öncesi süreci dikkat edilmesi gereken noktalar açısında da değerlendirmek mümkündür. Burada tedavi olacak kişiye de önemli sorumluluklar düşmektedir. Hastanın davranışları tedavi sürecini yakından ilgilendirir. Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenlerin başında alkol ve sigaradan uzak durmak gelmektedir. Vücudun işleyişini etkileyen alkol ve sigara kullanımı, tedavi sürecini de olumsuz olarak etkileyebilir. Aynı şekilde aşırı kafeinli içeceklerden de uzak durulması tedavi sürecine olumlu katkılar sağlayacaktır. Buna ek olarak kan sulandırıcı ilaçların doktor kontrolünde en az 5 gün öncesinden kesilmesi gerekmektedir. Değerlendirme süreci içinde hastanın sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktoruna bildirmesi gerekmektedir. Saç ekimi öncesinde saçların yıkanması ve krem gibi kimyasal maddelerin kullanılmaması istenir. Saç ekimi uygulamaları çoğunlukla genel anestezi altında yapılmayan uygulamalardır ve bu nedenle tedavi olacak kişi operasyona tok karınla gelebilir.

Tüm bunlara ek olarak saç ekimi öncesi süreçte yapacağınız merkez tercihi oldukça büyük önem taşır. Merkezin hijyen şartlarına uygunluğu ve doktorun deneyimli olması operasyon sürecinde size güvenilir bir ortam yaratacaktır.

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Süreç

Saç ekimi öncesi ve sonrası bütünsel bir süreçtir. Bu sürecin ilk aşaması saç ekimi için tercih edilen merkezin seçimi ile başlar. Saç ekimi operasyonları ciddi sağlık uygulamalarıdır ve güvenilir kurum ve uzmanları seçmek önemli bir ilk adım olacaktır. Yapılan tercihin ardından değerlendirme süreci başlar. Bu değerlendirme sürecinde tedavi olacak kişinin şikayetleri, beklentileri, saç ve cilt tipi ile genel sağlık durumu gibi pek çok konu ele alınmaktadır. Bunun yanında operasyonu yapacak uzman öneri ve görüşlerini hasta ile paylaşır. Ayrıca tedavi olacak kişi için yapılan bu ilk değerlendirmeyle bir yol haritası çıkarılır ve saç ekimi öncesi sonrası süreç hakkında hasta detaylı olarak bilgilendirilir. Değerlendirme sürecinin ardından hastaya operasyon öncesi yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgi verilir. Operasyon öncesinde hastanın alkol, sigara ve aşırı kafeinli içeceklerden uzak durması beklenirken, eğer aspirin ya da benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa doktor kontrolünde en az 5 gün öncesinden kesmesi beklenir. Ayrıca kullandığı düzenli kullanılan ilaçlar mevcutsa bu konuda uzmanlar mutlaka bilgilendirilmelidir. Saç ekimi uygulamaları duruma göre değişebilmekle birlikte genellikle genel anestezi altında yapılmamaktadır. Bu nedenle hastalar saç ekimi operasyonuna karınları tok gelebilirler. Ek olarak operasyon öncesinde kişinin saçını yıkaması ancak krem gibi kimyasallar kullanmaması beklenir.

Saç ekimi öncesi sonrası süreç bakımından bütün bir süreçtir demiştik. Bu nedenle operasyonun ardından da dikkat edilmesi gereken konular vardır. Operasyonun ardından kişinin fazla efor gerektiren durumlardan kaçınması, başını geceleri de dahil olmak üzere yukarıda tutması, darbelerden ve direkt güneş ışınlarından koruması, belirli bir süre sadece uzmanların önerdiği şekilde saçını yıkaması, pansuman ve hijyenik uygulamalar konusunda dikkatli olması, enfeksiyon yaratabilecek ortamlardan uzak durması gerekmektedir. Saç ekimi öncesi sonrası süreç açısından dikkat edilmesi gereken tüm konular hakkında şüphesiz en sağlıklı bilgiyi doktorunuz size verecektir. Merak ettikleriniz ve bilmedikleriniz konusunda uzman kişilere danışmanız yararınıza olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi operasyonları ciddi uygulamalardır ve doğrudan sağlıkla ilgili olduğundan hiçbir şekilde riske atılmaması gerekir. Saç ekimi konusunda tedavi olan kişinin iyi bir araştırma yapması ve güvenilir merkez ve doktorları seçmesi en önemli temel iki unsur olarak karşımıza çıkar. Buna ek olarak tedavi olan kişiye de saç ekimi öncesi ve saç ekimi sonrası süreçte bazı görevler düşmektedir.

Saç ekimi operasyonları bütünsel bir sürece sahip uygulamalardır ve her bir süreç kendi içinde dikkat edilmesi gereken durumları barındırır. Saç ekimi sonrası içinse birden fazla dikkatli olunması gereken durum bulunmaktadır. Saç ekimi operasyonları genellikle 1 günlük uygulamalardır. Operasyonun ardından başlayan saç ekimi sonrası süreci temelde ikiye ayırmak mümkündür. Saçların tutmaya başladığı süreç ile saçların dökülüp yeniden çıktığı süreç. Saç ekimi operasyonun ardından ilk gün, pansuman ve antiseptik solüsyonlarla temizleme sürecini içerir. Saç ekimi sonrası süreçte geçen ilk 3 günde hastanın saçını yıkamaması gerekmektedir, ancak 2 hafta sonunda hasta kendi şampuanı ile rutin saç yıkama işlemlerine geri dönebilir. Bu kritik süreçte saç yıkamasının nasıl yapılması gerektiği konusunda saç ekiminizi yapan ekip sizi detaylı olarak bilgilendirecektir. Saç ekimi sonrasında bölgeyi travma yaratacak davranışlardan korumak gerekir. Aşırı temas yaratacak çarşaf ve yastık ya da başınızı aşağı eğdiğinizde kan akışının operasyonlu bölgeye doğru hızlanması gibi gerekçelerle bu tarz davranışlardan uzak durmak gerekir. Buna ek olarak aşırı tozlu veya enfeksiyon riski yaratabilecek ortam ve durumlardan da uzak durmak gerekmektedir. Yaklaşık 1 ay gibi bir süreçte aşırı güneş, sauna, hamam, havuz veya deniz gibi aktivitelerden uzak durulması gerekmektedir. Özellikle ilk 1 haftalık iyileşme sürecinde aşırı efor sarf etmeyi gerektirecek aktivitelerden ve alkol ile sigara gibi iyileşme sürecini yavaşlatacak eylemlerden uzak durmak gerekmektedir. Bunlara ek olarak fön makinesi kullanımı da ya çok uzaktan yapılmalı ya da hiç yapılmamalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Günümüzde çok farklı yöntemler kullanılarak uygulanan saç ekimi operasyonlarında, saç ekimi sonrası süreç genel olarak benzer ögeler içerir. Saç ekimi sonrası süreç içinde hastalardan doktorun tavsiyelerine uymaları beklenir. Saç ekimi sürecinin ardından uygulamaya göre iyileşme süreçleri ilk 2 ay içinde başlarken, tam sonucun alınması 1 yıla kadar uzayabilmektedir. Burada en önemli belirleyici saç tipiniz ve size uygun görülen yöntemin ne olduğudur. Genel olarak lokal anestezi altında yapılan saç ekimi uygulamalarının ardından hastalar aynı gün içinde hastaneden taburcu edilebilirler. İlk günde mikrop kapmaması için bölge bandaj altında tutulurken, genellikle 2. gün pansuman yapılarak bandaj çıkarılır. Birkaç gün gibi kısa sürelerde günlük hayata dönülebilir. Genel olarak operasyonun ardından geçen 3. günde saç ekim merkezinde saçlar yıkanır ve sonraki yıkamalar için nasıl bir yöntem izleyeceğiniz konusunda bilgilendirilirsiniz. Uygulanan saç ekimi yöntemine bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte ilk ekilen saçlar genellikle ilk bir ay içerisinde dökülür. 2 veya 3. aydan itibaren yeniden çıkmaya başlayacak olan saçlar yönteme bağlı olarak 6 ay veya 1 yıl içinde son halini almaktadır.

Saç ekimi sonrası süreç içinde özellikle tedavi olan kişiye oldukça fazla sorumluluk düşmektedir. Hasta, doktor kontrolünde hayatına devam ederken kendi günlük yaşamında da dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunur. Özellikle ilk bir hafta bölgeyi dışarıdan gelecek temaslara veya darbelere karşı korumak, bölgeyi tahriş edebilecek uygulamalardan kaçınmak gerekir. Ayrıca ilk 2 ve 4 hafta arasında hamam, sauna, havuz, deniz, solaryum veya direkt gün ışığından uzak durmanız tavsiye edilir. Buna ek olarak operasyon öncesi varsa sürekli kullandığınız ilaçlarınıza doktor kontrolünde geri dönebilirsiniz. Saç ekimi operasyonları öncesi ve sonrasıyla bütün bir süreçtir. Bu nedenle gerek öncesi, gerek saç ekimi sonrası süreç içerisinde uzman kişilerle irtibat halinde olmanız, size önerilen tavsiyelere uymanız tedavi sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir.

İletişim

İsminiz (gerekli)

Telefon (gerekli)

Mesajınız

Güvenlik Sorusu